آموزشی, علم و تکنولوژی

TSMCتراشه های ۳، ۴ و ۲ نانومتری ر ا میسازد

TSMCتراشه های ۳، ۴ و ۲ نانومتری ر ا میسازد

TSMCتراشه های ۳، ۴ و ۲ نانومتری ر ا میسازد .در بیست و ششمین سمپوزیوم فنی TSMC ، TSMC رسماً تأیید کرد که فرایندهای ۵ نانومتری و ۶ نانومتری آن در حال تولید انبوه است. علاوه بر این ، این شرکت همچنین اعلام کرد که نسخه بالاتر فرایند ۵ نانومتری را سال آینده منتشر خواهد کرد. علاوه بر این ، TSMC رسماً تأیید کرد که ۳nm و ۴nm پیشرفته تر در حال توسعه است. در مورد فرآیند ۴ نانومتری ، این یک بهبود نهایی ۵ نانومتری است. با این حال ، فرآیند ۳ نانومتری جانشین طبیعی فرآیند ۵ نانومتری است.

از نظر  فنی ، تولید تراشه  ۳ نانومتری (N3) سال آینده انجام می شود. تولید انبوه در سال ۲۰۲۲ آغاز می شود. در مقایسه با ۵ نانومتر ، ۳ نانومتر مصرف برق را ۲۵-۳۰٪ کاهش می دهد و عملکرد را ۱۰-۱۵٪ بهبود می بخشد. همچنین تولید تراشه ۴nm (N4) نیز قرار است سال آینده انجام شود. درست مانند فرآیند ۳ نانومتری ، تولید انبوه ۴ نانومتری از سال ۲۰۲۲ آغاز می شود. برای مشتریان TSMC N5 ، انتقال به N4 بسیار نرم انجام خواهد شد ، به این معنی که هزینه خاموش کردن آن بسیار کاهش می یابد.

البته ، TSMC تنها تولید کننده ۳ نانومتری نیست. سامسونگ جاه طلبی های بیشتری دارد و می خواهد سال آینده ۳ نانومتر را به بازار معرفی کند. از نظر فن آوری هسته ای ، ۳nm سامسونگ به Gate-All-Around (GAA ، ترانزیستور گیت فراگیر) تغییر می کند و TSMC به FinFET (ترانزیستور اثر میدان میانی) می چسبد.

 

TSMC همچنین در حال ساخت یک مرکز تحقیق و توسعه ۲ نانومتری است. طبق TSMC ، این مرکز در حال ساخت یک مرکز تحقیق و توسعه جدید برای روند ۲ نانومتری خود است. این مرکز حدود ۸۰۰۰ مهندس برای بررسی روند ۲nm TSMC خواهد داشت. با این حال ، این شرکت مکان دقیق مرکز تحقیق و توسعه را اعلام نکرد. با این وجود ، گزارش هایی مبنی بر وجود آن در پارک صنعتی نانکه وجود دارد. به یاد بیاورید که اخیراً TSMC کارخانه نور قطبی را با قیمت ۳.۶۵ میلیارد دلار NT (125 میلیون دلار) برای ساخت کارخانه تولید جدید خریداری کرده است. در زمان خرید ، TSMC مشخص نکرد که این کارخانه برای مرکز تحقیق و توسعه ۲ نانومتری است و به دلیل افزایش چشمگیر سفارشات ، TSMC ده ها میلیارد دلار تایوان جدید برای خرید زمین برای سرمایه گذاری در سال جاری سرمایه گذاری کرده است. این سرمایه گذاری ها برای توسعه روند تولید جدید لازم است. در حال حاضر ، خواه سامسونگ یا TSMC ، فرایند نیمه هادی در سطح ۳ نانومتر است. تحقیق و توسعه ۳ نانومتری اساساً کامل است. تنها کارخانه ساخت تولید انبوه باقی مانده است. این زمان به اندازه مرحله تحقیق و توسعه طول نخواهد کشید. با این حال ، این به سرمایه گذاری در دسترس بستگی دارد.

 

 

منبع :.gizchina

مشاوره و اطلاعات بیشتر:تماس باما

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *